Osvrt; Eko borac


Otkud sad ovaj “Eko borac”?  Odgovora je puno: prijateljstvo, sličnost, mladost, obrazovanost, bunt…

Eko ili tzv. da-ne majica

Tišrt Hau jes-nou? Nou?

Jedna mala, beznačajna udruga “Borac Garići” odavno je izgubila porive za reklamom, a zadnje na    paleti izbora promidžbe bilo bi letenje na vjetrovima vrtloga nevolje s ekološkom bombom imena –     CZGO “Marišćina”. Društvance s nogometa, zidića, plaže, boćarije.. od samog starta pljenilo je  mističnom privlačnošću opuštenog druženja, s dozom cinizma i kritike prema okolini, a sve zaliveno s puno humora.

 

Detalj s blokade, novilist.hr 24.10.2012

Igraj kupe, j…. te u dupe!

Ne treba ni spominjati magnetski učinak prema mladima (maloljetnici kod osnutka, danas su nositelji nogometne igre u udruzi).  Nogomet je naravno samo povod druženju jer više od polovice redovnih članova uopće ne igra. Javni rad, isuviše često na vlastitu štetu (financije više podsjećaju na grupu “TNT”, nego na prosječnu udrugu), lišio nas je ambicije za ozbiljnijim javnim djelovanjem, a našu politiku – NE financiranju iz lokalne sredine ne slijede mnogi. Ovdje nikako ne želim osporiti zasluge našoj općini u nedavnoj obnovi ograde igrališta u Garićima, ali isto tako smatramo da to nije poklon, nego dužnost prema djeci i mladeži ovog kraja i nadogradnja na volontersko djelovanje lokalnih ljudi koji nakon puno godina gube dah.  Vratimo se na ljude koji su temelj svakog uspjeha (dakako i razlog svakog debakla), a oni su razlog zašto smo prihvaćeni gdje god nastupamo i redovito nas zovu opet. Svatko si nađe sebi sličnog, a kada se nekog sa strane priupita “Slušaj, da li bi nastupio za Borac, igramo sad u …”, mislim da nismo nikada dobili odbijenicu. Članstvo (ponekad više neformalno) se konstantno povećava i ljudske vrline su pritom jedini i isključivi kriterij, a dokaz je izrazito sportsko i fer ponašanje, bez i najmanjeg incidenta kroz proteklih 7 godina postojanja.

 

Pobjeda

Soli contra tutti!!!

S druge strane, vrh naše udruge, pomalo i sam aktivan u pronalasku rješenja za enorman ekološki problem koji opasno prijeti našoj općini, uvjerio se u plemenitost borbe protiv istoga što ga vodi Krizni eko stožer Marišćina. Civilizacijski dosezi zapadnog svijeta kojem toliko težimo, ne dopuštaju rješenja kojima se nekome ugrožava zdravlje! Ovdje postoji problem, to treba glasno reći, a to je teza koju nitko ne može pobiti! Trenutni problem (primitivno odlaganje nerazvrstanog otpada) i gigantski problem u skoroj perspektivi (bioreaktorski MBO iznad razine izvora pitke vode i s ružom vjetrova koji prašinu iz GIO (gorivo iz otpada) nosi na naseljeno mjesto). Nevjerojatno je da ne postoji širi konsenzus oko tog problema, a mnogi ga još i relativiziraju. Ima ovdje još problema, ali o tome više na www.mariscina.com.

 

Unutar KESM-a, kao i u bilo kojoj skupini, postoji broj ljudi koji se rekreiraju i brzo su našli partnere  u pojedincima iz našeg “Borca”. Poziv da i nastupe s Borcem je prihvaćen. S druge strane bez imalo agitiranja, dečki iz natjecateljske ekipe naše udruge predložili su da nastupamo u tzv. “eko majicama” pa je za zajednički nastup odabrano ime “Eko borac”. Ovo s majicama je uistinu mali doprinos naše udruge u jačanju ekološke savjesti ljudi i podsjetnik da postoji veliki problem u susjedstvu!
Zdravlje i ekologija su ovdje primarni “kohezijski” faktori, a bilo kakve komentare da je u ovo umiješana politika, sa gnušanjem odbacujemo.

Borac Garići ne gubi ovdje na prepoznatljivosti niti je promijenio ime. Ostajemo nenametljivi, a istodobno pripomažemo. Borci u duši su uvijek borci protiv nepravde. Nemamo pravo prema našoj djeci ostati nijemi i mlaki naspram ovoj ugrozi što nam se sprema podmuklo ući u svakodnevicu…

Comments are closed.